Wygłuszanie drzwi w autach – podstawowe informacje

Wielu posiadaczy pojazdów decyduje się na wygłuszanie drzwi w swoich autach ze względu na różne przyczyny. Okazuje się, że czynność taką można z powodzeniem wykonać samodzielnie z wykorzystaniem specjalistycznych mat. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego procesu.

Kiedy warto wygłuszać drzwi w aucie?

Bardzo często kierowcy decydują się na wygłuszanie drzwi w aucie po to, aby poprawić nagłośnienie w jego wnętrzu. Nawet najlepsze wyposażenie audio nie zapewni idealnego brzmienia pozbawionego wibracji, trzasków, itp. Zakłóceń można się pozbyć poprzez wygłuszenie drzwi. Dodatkowo wyciszenie wnętrza ogranicza hałas silnika, pędu wiatru, kół oraz inne dźwięki co przekłada się na wyższy komfort jazdy.

Materiały do wygłuszania drzwi w samochodach

Istnieją różne materiały do wygłuszania drzwi samochodowych. Powinny one być odporne na ogień i wilgoć, aby nie prowadzić do korozji elementów metalowych. Dodatkowo ze względu na zróżnicowane kształty drzwi, materiały wygłuszające powinny się łatwo formować. Najwygodniejszą opcją są maty, które posiadają specjalną warstwę kleju, która nie wymaga ogrzewania. Ciężkie maty mają dobre właściwości wygłuszające, ale za to znacznie zwiększają ciężar samochodu. Do najpopularniejszych rodzajów wygłuszeń zaliczają się następujące materiały:

  • Maty butylowe – bardzo częsty wybór. Produkty te można łatwo formować na zimno.
  • Maty bitumiczne – podobne do butylowych. Skutecznie redukują drgania i wygłuszają wnętrze, ale konieczne jest ich podgrzanie.
  • Pianki kauczukowe – optymalny wybór do wygłuszania dachu lub podłogi.
  • Pianki poliuretanowe – odporne na ogień i środki chemiczne. Świetnie wygłuszają ścianę grodziową oraz komorę silnika.
  • Taśma dekarska – taśma bitumiczna do miejsc trudnodostępnych.

Przygotowanie drzwi samochodowych do wygłuszenia

Właściwe przygotowanie jest istotnym etapem procesu wygłuszania drzwi w aucie. Należy zdemontować boczek drzwi z plastiku oraz elektronikę. Zdejmowanie tapicerki należy rozpocząć od zdjęcia elementów plastikowych, różnych zabezpieczeń i zaślepek. Warto też skorzystać ze specjalnych ściągaczy do tapicerki. Wygłuszane elementy należy umyć detergentem i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną.

Skuteczne wygłuszanie drzwi w aucie

Istotną sprawą jest szczelne pokrycie całej powierzchni drzwi. Należy używać jak największych kawałków maty i unikać docinania. Sąsiadujące ze sobą elementy mat należy przyklejać na około 3-centymetrową zakładkę. Po przyklejeniu, należy dokładnie docisnąć matę wałkiem. Pozwoli to na likwidację pęcherzy powietrza spod maty, które wpływają negatywnie na jakość wygłuszenia.

Oprócz drzwi warto wygłuszyć dach, podłogę oraz ścianę grodziową. Dobrym pomysłem jest też wygłuszenie nadkoli, komory silnika oraz podłogi w bagażniku. Przekłada się to na wyższy komfort jazdy autem.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się