Co należy wiedzieć o spalonym sprzęgle?

Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy autem ze skrzynią automatyczną. Nic w tym dziwnego, ponieważ pełną kontrolę nad napędem posiada się wyłącznie w przypadku korzystania z przekładni manualnej. W czasie korzystania z takiego systemu, niezwykle istotną sprawą jest stosowanie sprzęgła. Mechanizm ten pozwala na ruszanie z miejsca, a także zmianę biegów, ponieważ odłącza on silnik od napędu. Warto pamiętać, że sprzęgło narażone jest na wiele typów awarii, do grona których można zaliczyć jego spalenie.

Pixabay/Autor: Mimzy

W momencie wciśnięcia pedału sprzęgła, następuje odłączenie napędu od kół pojazdu. Innymi słowy od koła zamachowego odsuwa się tarcza sprzęgłowa i w takim momencie można bez problemu zmienić bieg. Po puszczeniu pedału sprzęgła przywracany jest moment obrotowy silnika na koła i pojazd jedzie z odpowiednią prędkością. W wyniku zużycia elementów sprzęgła oraz nieprawidłowego stylu jazdy może dojść do spalenia tego podzespołu.

Co należy wiedzieć o spaleniu sprzęgła?

Jedną z podstawowych przyczyn spalenia sprzęgła jest mało płynna, dynamiczna jazda oraz częste jeżdżenie na tak zwanym półsprzęgle (z nie do końca wciśniętym i puszczonym pedałem sprzęgła). W takiej sytuacji ma miejsce spalenie okładzin ciernych znajdujących się na tarczy. Podczas zmiany biegów dochodzi do silnego tarcia i generowania wysokich temperatur. Nieprawidłowa eksploatacja prowadzi do stopienia okładzin ciernych, a to wiąże się z dość charakterystycznymi objawami.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych objawów spalonego sprzęgła jest zapach przypominający zapach ścieranych hamulców. Jest on wyczuwany najczęściej po wciśnięciu pedału sprzęgła oraz gazu bez wrzucania biegu. Spalone okładziny sprzęgła stanowią spory problem prowadzący do uszkodzenia pozostałych elementów mechanizmu sprzęgła. Rezultatem jest unieruchomienie auta ze względu na niedziałające sprzęgło. Innym problemem jest ślizganie sprzęgła. Gdy pojawią się objawy świadczące o spaleniu, należy skorzystać z usług stacjonarnego lub mobilnego mechanika, takiego jak na przykład https://mobilnymechanik.wroclaw.pl, aby wymienić wadliwe komponenty.

Dbanie o sprzęgło i unikanie jego spalenia

Zapobieganie awarii jest znacznie lepsze od kosztownej naprawy. Aby unikać spalenia, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Sprzęgło nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur oraz przeciążeń. Oto zasady, których warto przestrzegać:

  • płynna jazda na trasie i w warunkach miejskich,

  • unikanie długiej jazdy na półsprzęgle,

  • unikanie ostrego ruszania z miejsca,

  • unikanie nadmiernych obciążeń i holowania za dużych i za ciężkich przyczep czy też lawet.

Podstawą jest spokojny styl jazdy. Płynne zmienianie biegów stanowczo zmniejsza szansę na spalenie sprzęgła pod wpływem wysokich temperatur i tarcia. Ważna jest też proporcja wciskanego pedału sprzęgła do gazu, podczas przyspieszania.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się