Na czym polega regeneracja filtra DPF?

Filtry cząstek stałych DPF są elementami montowanymi obowiązkowo w pojazdach wyposażonych w wysokoprężną jednostkę napędową. Ich zadaniem jest wyłapywanie cząstek sadzy i innych zanieczyszczeń stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego. Po pewnym czasie filtr może ulec zatkaniu w wyniku nagromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń.

 Na szczęście na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w niedrogim oraz skutecznym i przede wszystkim legalnym usuwaniu zanieczyszczeń z filtrów. Taka regeneracja pozwala na odzyskanie wysokiej sprawności elementu.

Co warto wiedzieć o zapchaniu filtra cząstek stałych?

Filtr DPF w skuteczny sposób ogranicza ilość zanieczyszczeń oraz cząstek rakotwórczych emitowanych wraz ze spalinami do środowiska. Do zapchania dochodzi najczęściej, gdy pojazd jeździ na małych dystansach oraz głownie w trybie miejskim. Wówczas filtr nie ma zapewnionych warunków do automatycznego wypalania nagromadzonych zanieczyszczeń. Warto w takim przypadku wybrać się w dalszą trasę i jechać ze stałą, wysoką prędkością przy wysokich obrotach przez dłuższy czas. Jeśli rozwiązanie to okaże się nieskuteczne, wówczas należy skorzystać z usług fachowców zajmujących się regeneracją.

Na rynku działa wiele firm oferujących różne metody regeneracji filtrów DPF. Poniżej przedstawionych jest kilka najpopularniejszych metod.

Czyszczenie z wykorzystaniem wody

Bardzo popularnym sposobem jest tak zwane czyszczenie hydrodynamiczne. Polega ono na wykorzystaniu specjalnego urządzenia generującego strumień wody, który kierowany jest do filtra razem ze specjalnymi środkami czyszczącymi. Jest to bezpieczna metoda, która likwiduje różne zanieczyszczenia i przywraca przepustowość filtra na poziomie nawet 98%.

Inną metodą jest rozpuszczanie zanieczyszczeń przy wykorzystaniu środków chemicznych, a następnie ich wypłukanie z elementu. Sposób ten dotyczy głównie likwidacji najmniejszych zanieczyszczeń.

Ultradźwiękowa regeneracja filtrów DPF

Obecnie jedną z najpopularniejszych metod regeneracji jest czyszczenie ultradźwiękowe. Sposób ten polega na całkowitym zanurzeniu filtra w wannie ze specjalnym roztworem. Generowane ultradźwięki tworzą falę ciśnienia i pęcherzyki oczyszczające filtr. Metoda ta jest bezinwazyjna i nie wymaga rozcinania filtra oraz skutecznie i dokładnie oczyszcza jego kanały. W przypadku pozostawienia nieudrożnionych miejsc, należy przedmuchać je sprężonym powietrzem.

Inne metody regeneracji filtra cząstek stałych

Wiele firm oferuje również czyszczenie pneumatyczne z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Dodatkowo pewne serwisy generują odpowiednią prędkość i obroty auta, dzięki którym sadza jest wypalana automatycznie przez pojazd (podobny, ale zwykle mniej skuteczny efekt osiąga się jadąc z duża prędkością na dłuższym dystansie).

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się