Czy warto ozonować układ klimatyzacji w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa to bardzo ważny układ stosowany w pojazdach osobowych, dostawczych oraz wielu innych typach aut. Dzięki niej można poprawić komfort jazdy w porze letniej, gdy upały potrafią dać się we znaki, a wnętrza pojazdów nagrzewają się do absurdalnie wysokich temperatur. Prawidłowe działanie układu klimatyzacji jest uzależnione od wielu czynników i prawidłowej eksploatacji.

W wyniku długiej eksploatacji w systemie samochodowej klimatyzacji mogą pojawić się grzyby, pleśń oraz inne zanieczyszczenia, które powodują reakcje alergiczne, podrażnienia dróg oddechowych oraz nieprzyjemne zapachy. W związku z tym warto pomyśleć o skutecznej metodzie czyszczenia takiego układu. Jedną z nich jest ozonowanie klimatyzacji.

Korzyści związane z ozonowaniem klimatyzacji w aucie

Wspomniana wyżej usługa ozonowania klimatyzacji jest jak najbardziej godna polecenia i warto z niej korzystać. Przede wszystkim ozon jest związkiem posiadającym bardzo silne właściwości odkażające i jest on prawie pięćdziesiąt razy skuteczniejszy od chloru. Dużym atutem ozonu jest fakt, że posiada on formę gazową, która jest w stanie dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków systemu klimatyzacji. Dzięki ozonowi można odkazić, odgrzybić i oczyścić nie tylko klimatyzację, ale również podsufitkę i tapicerkę, likwidując przy okazji nieprzyjemne zapachy z całego pojazdu. Szkodliwe substancje i związki są utleniane, a nie maskowane, więc po ozonowaniu nie stanowią one już żadnego problemu. Koszt takiej usługi do od kilkudziesięciu to 100-150 zł w zależności od warsztatu.

Skuteczne odgrzybianie klimatyzacji

Dzięki ozonowaniu można pozbyć się nie tylko różnych zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. Metoda ta pozwala na dokładne i skuteczne odgrzybianie. W porównaniu z innymi metodami, ozonowanie nie wymaga kupowania żadnych specjalnych preparatów chemicznych. Sam proces jest skuteczny i łatwy do przeprowadzenia nawet dla początkujących osób.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ozonowania?

Proces ozonowania odbywa się w zamkniętym, wcześniej odkurzonym aucie. Ozon krąży po całym wnętrzu auta oraz po układzie wentylacji i klimatyzacji niszcząc napotkane na swojej drodze grzyby, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Produkt ten jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Średni czas ozonowania to od 30 minut do 1,5 godziny. Proces odgrzybiania należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku albo częściej, jeśli nieprzyjemny zapach wydostający się z klimatyzacji będzie się pojawiał szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *