Co warto wiedzieć o nowych karach dla kierowców w 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzonych zostało wiele zmian w przepisach związanych z ruchem drogowym. Bardzo istotne są zaktualizowane stawki mandatów oraz przepisy związane z punktami karnymi. Zostały one zaostrzone, zarówno w przypadku przekraczania prędkości, jak również przy popełnianiu innych wykroczeń.

Przede wszystkim wzrosła ilość punktów karnych, jakie można otrzymać jednorazowo za wykroczenie. Do tej pory maksymalnie można było uzyskać 10 punktów, a teraz próg ten wzrósł do 15 za najcięższe naruszenia przepisów. To w połączeniu z brakiem możliwości kasowania punktów w ramach kursów oraz z likwidacją punktów dopiero po 2 latach sprawia, że można będzie o wiele łatwiej stracić prawo jazdy.

Zakres kar za przekroczenie prędkości

Do tej pory taryfikator uwzględniał najwyższy możliwy mandat w wysokości 500 zł, a teraz jest to kwota 2500 zł w przypadku przekroczenia prędkości o 71 km/h lub więcej. Zmieniła się też maksymalna grzywna, jaką może nałożyć na kierowcę sąd i dzisiaj nie jest to 5000 zł, tylko aż 30 tysięcy złotych. Warto więc jeździć wolniej i ostrożniej, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak również z powodu bardziej dotkliwych kar.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Znacznie wzrastają również kwoty mandatu za wyprzedzanie na zakazie. Teraz można otrzymać 1000 zł albo nawet 2000 zł w przypadku recydywy. Za jazdę bez posiadania uprawnień kierujący zapłaci 1500 zł, a po ponownym przyłapaniu go na takim gorącym uczynku kara wyniesie aż 3000 zł. Wjazd na tory, gdy jest to zabronione wiąże się z karą 2000 oraz 4000 zł w przypadku recydywy. Maksymalnie można otrzymać od policjanta karę 6000 zł przy zbiegu wykroczeń. Znika też zniżka 10% za płatność bezpośrednio o funkcjonariusza.

Wysokie kary to nie jedyne utrudnienie dla osób, które nie będą przestrzegać przepisów. Liczba posiadanych punktów karnych będzie wpływać na stawkę polisy OC. 2 lata, po których punkty będą kasowane, liczą się nie od momentu otrzymania mandatu, tylko jego zapłaty.

Zmian jest oczywiście znacznie więcej, a powyżej przedstawione zostały jedynie przykłady. W związku z tym warto zaopatrzyć się w nowy taryfikator, który można między innymi pobrać z Internetu.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się