Co warto wiedzieć o nowych karach dla kierowców w 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzonych zostało wiele zmian w przepisach związanych z ruchem drogowym. Bardzo istotne są zaktualizowane stawki mandatów oraz przepisy związane z punktami karnymi. Zostały one zaostrzone, zarówno w przypadku przekraczania prędkości, jak również przy popełnianiu innych wykroczeń.

Przede wszystkim wzrosła ilość punktów karnych, jakie można otrzymać jednorazowo za wykroczenie. Do tej pory maksymalnie można było uzyskać 10 punktów, a teraz próg ten wzrósł do 15 za najcięższe naruszenia przepisów. To w połączeniu z brakiem możliwości kasowania punktów w ramach kursów oraz z likwidacją punktów dopiero po 2 latach sprawia, że można będzie o wiele łatwiej stracić prawo jazdy.

Zakres kar za przekroczenie prędkości

Do tej pory taryfikator uwzględniał najwyższy możliwy mandat w wysokości 500 zł, a teraz jest to kwota 2500 zł w przypadku przekroczenia prędkości o 71 km/h lub więcej. Zmieniła się też maksymalna grzywna, jaką może nałożyć na kierowcę sąd i dzisiaj nie jest to 5000 zł, tylko aż 30 tysięcy złotych. Warto więc jeździć wolniej i ostrożniej, zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak również z powodu bardziej dotkliwych kar.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Znacznie wzrastają również kwoty mandatu za wyprzedzanie na zakazie. Teraz można otrzymać 1000 zł albo nawet 2000 zł w przypadku recydywy. Za jazdę bez posiadania uprawnień kierujący zapłaci 1500 zł, a po ponownym przyłapaniu go na takim gorącym uczynku kara wyniesie aż 3000 zł. Wjazd na tory, gdy jest to zabronione wiąże się z karą 2000 oraz 4000 zł w przypadku recydywy. Maksymalnie można otrzymać od policjanta karę 6000 zł przy zbiegu wykroczeń. Znika też zniżka 10% za płatność bezpośrednio o funkcjonariusza.

Wysokie kary to nie jedyne utrudnienie dla osób, które nie będą przestrzegać przepisów. Liczba posiadanych punktów karnych będzie wpływać na stawkę polisy OC. 2 lata, po których punkty będą kasowane, liczą się nie od momentu otrzymania mandatu, tylko jego zapłaty.

Zmian jest oczywiście znacznie więcej, a powyżej przedstawione zostały jedynie przykłady. W związku z tym warto zaopatrzyć się w nowy taryfikator, który można między innymi pobrać z Internetu.