Nagła awaria silnika w terenie – co robić?

Podróż samochodem potrafi być bardzo komfortowa i szybka, więc nic dziwnego w tym, że wiele osób korzysta z własnych pojazdów. Należy jednak pamiętać, że w czasie jazdy kierowca powinien liczyć się z możliwością wystąpienia nagłej awarii jednostki napędowej, która utrudni albo uniemożliwi dalszą jazdę. W takim przypadku nie należy panikować tylko trzeba wykonać kilka prostych czynności.

Istnieją różne awarie i usterki, których samodzielna diagnostyka oraz naprawa na trasie są niemożliwe. W takiej sytuacji należy wykonać kilka podstawowych czynności, aby pozbyć się problemu. Istotne jest też zachowanie spokoju i zimnej krwi.

Nagła awaria silnika na trasie – odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Podstawową kwestią jest zabezpieczenie miejsca awarii, tak aby jak najmniej utrudniać ruch. W miarę możliwości warto zjechać na parking albo w ostateczności zepchnąć pojazd na pobocze. Konieczne jest włączenie świateł awaryjnych oraz umieszczenie trójkąta ostrzegawczego we właściwej odległości za pojazdem, za najbliższym zakrętem, itp. Na autostradzie powinno się zjechać na parking, do najbliższego zjazdu albo w ostateczności skorzystać z pasa awaryjnego. Dobrym pomysłem podczas wykonywania takich czynności jest założenie kamizelki odblaskowej, która co prawda nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu w Polsce, ale w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo i widoczność osób, które pracują przy uszkodzonym aucie.

Wezwanie profesjonalnej pomocy

Po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia można spróbować samodzielnie wykryć przyczynę problemu, która czasami może okazać się błahostką. Do tego potrzeba jednak pewnej wiedzy, doświadczenia, umiejętności i narzędzi. Nie każdy się na tym zna, więc w takim przypadku należy wezwać pomoc.

Na polskim rynku działa wiele firm oferujących fachową pomoc drogową, która polega na holowaniu pojazdów, dokonywaniu drobnych napraw na trasie, itp. Alternatywą dla takich firm jest mobilny mechanik specjalizujący się w bezpośredniej diagnostyce i naprawach na miejscu awarii. Na terenie Warszawy oraz w innych polskich miastach działają takie firmy. Oferują one całodobową pomoc dla właścicieli aut osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz zestawów TIR. Dzięki nim można uniknąć holowania, ponieważ potrafią skutecznie likwidować standardowe i bardziej skomplikowane awarie bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Jest to możliwe dzięki wykwalifikowanemu i doświadczonemu personelowi, który korzysta ze specjalistycznego sprzętu przystosowanego do napraw terenowych.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się