Awaryjność manualnych skrzyń biegów – podstawowe informacje

Manualne mechanizmy skrzyń biegów to układy charakteryzujące się dość niskim stopniem awaryjności. Warunkiem jest jednak prawidłowa eksploatacja oraz serwisowanie samochodu. Istnieje też możliwość występowania błędu spowodowanego przez producenta. W jego wyniku może na przykład dojść do wycieku oleju.

Pixabay/Autor: Tama66

Zaniedbywany serwis manualnych przekładni (np. okresowe przeglądy skrzyni i wymiana jego oleju), jak również nieodpowiednia eksploatacja pojazdu to najczęstsze przyczyny uszkodzeń sprawiające, że do akcji muszą wkraczać fachowcy od skrzyni biegów.

Najczęstsze objawy awarii skrzyni biegów

Oczywiście przekładnie manualne mogą również ulec zużyciu, w wyniku normalnego zużycia spowodowanego wiekiem pojazdu i jego przebiegiem. Pomimo, że tu automaty są bardziej awaryjne, problemy ze skrzyniami ręcznymi mogą również się pojawiać w pojazdach. Oto przykłady najczęstszych objawów awarii takich mechanizmów:

  • szumy, wycie oraz inne nietypowe dźwięki dochodzące ze skrzyni biegów w czasie jazdy,

  • pod pojazdem (na wysokości silnika) widać plamy oleju przekładniowego,

  • brak prawidłowego działania biegów przednich lub wstecznego,

  • utrudniona zmiana biegów (skrzynia „haczy”),

  • zgrzytanie i pukanie słyszane podczas zmiany biegów,

  • zbyt luźna praca drążka zmiany biegów.

W przypadku pojawienia się takich problemów, sprawą absolutnie konieczną jest przegląd, a także naprawa skrzyni. Takimi zadaniami zajmują się wyspecjalizowani fachowcy, tacy jak na przykład https://fachowcy-od-skrzyni.pl/skrzynie-biegow-wroclaw. Na szczęście dzięki Internetowi, poszukiwanie takich specjalistów nie jest obecnie niczym trudnym.

Jakich błędów należy unikać?

Aby przekładnia działała niezawodnie i prawidłowo przez jak najdłuższy czas, należy unikać jazdy z pedałem sprzęgła niewciśniętym do końca. Agresywna jazda, brak serwisu i lekceważenie wycieków oleju to kolejne czynniki sprzyjające uszkodzeniu skrzyni manualnej. Dodatkowo jej zużycie jest przyspieszane w przypadku częstej jazdy miejskiej na krótkich dystansach.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się