Wypadek i kolizja drogowa – różnice

Korzystanie z pojazdu mechanicznego oznacza pewne ryzyko uczestnictwa w różnych niechcianych zdarzeniach drogowych. Do grona takich zdarzeń zaliczają się kolizje oraz wypadki drogowe, które przez wiele osób są stosowane zamiennie i jest to błąd, ponieważ takie zdarzenia różnią się od siebie.

Pixabay/Autor: ikprivatenet

Zamienne używanie określeń kolizji i wypadku to błąd mogący sprawić, że ocena zdarzenia przez firmy ubezpieczeniowe, pracowników pomocy drogowej oraz dyspozytorów służb ratunkowych będzie nieprawidłowa. Dobrze jest więc poznać najważniejsze różnice pomiędzy tymi zdarzeniami.

Podstawowe informacje na temat kolizji i wypadku drogowego

Wypadek oraz kolizja drogowa to pojęcia, które nie mogą być stosowane zamiennie. Wypadek to zdarzenie, w wyniku którego przynajmniej jeden z uczestników poniósł śmierć lub doznał poważnych obrażeń, które naruszają jego zdrowie albo czynności ciała przez czas dłuższy niż 7 dni. Oznacza to, że o wypadku mówimy, gdy są w nim ofiary śmiertelne lub osoby ranne.

Kolizja jest z kolei zdarzeniem, w którym nikt nie poniósł uszczerbku trwającego dłużej niż 7 dni ani nikt nie zginął. Jest to więc zdarzenie, w którym doszło do strat materialnych w wyniku uszkodzenia pojazdów, ale nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Najważniejsze różnice pomiędzy kolizją a wypadkiem

Jeśli mowa o wypadku i kolizji to pomiędzy tymi zdarzeniami istnieją dwie podstawowe różnice:

  • stopień strat materialnych,

  • poziom uszczerbku na zdrowiu.

Ogólnie rzecz biorąc kolizja to zdarzenie, którego przebieg i konsekwencje są łagodniejsze. Znacznie poważniejszą sytuacją jest wypadek, który wiąże się z poważnymi ranami, a nawet śmiercią uczestnika zdarzenia.

Postępowanie w razie kolizji lub wypadku

Gdy dojdzie do kolizji, istotne jest spisanie oświadczeń oraz wezwanie policji. Pozwoli to później rozwiązać problem odszkodowania. Czasami kolizje są łagodne i pojazdy nadają się do dalszej podróży. Jeśli jednak uszkodzenia są poważniejsze, warto wezwać pomoc drogową. Firm takich można szukać za pośrednictwem serwisów, takich jak na przykład https://pomocdrogowa.info. Fachowcy z takich firm nie tylko holują pojazdy, ale również fachowo zabezpieczają mijesca zdarzenia.

W razie wypadku, oprócz wykonania powyższych czynności, konieczne jest wezwanie pogotowia oraz udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się