Zawieszenie i problemy z nim związane

Zawieszenie to nic innego jak zestaw elementów, których zadaniem jest połączenie kół z nadwoziem. Dzięki prawidłowo działającemu zawieszeniu pojazd dobrze trzyma się drogi. Przekłada się to na wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa jazdy. O problemach z jednym lub wieloma elementami zawieszenia mogą świadczyć różnego rodzaju stuki oraz inne nietypowe dźwięki.

Pixabay/Autor: 5033181

Co może świadczyć o problemach z zawieszeniem?

Jeśli dojdzie do uszkodzenia zawieszenia, taki stan rzeczy może wpływać niekorzystnie na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Oto kilka przykładów objawów mogących świadczyć o kłopotach z samochodowym zawieszeniem:

  • gorsza stabilność i kontrola auta – pojazdem kieruje się trudniej oraz zbyt mocno przechyla się on na zakrętach,

  • nierównomierne zużywanie się opon na jednej osi,

  • stuki, trzaski i inne nietypowe odgłosy dochodzące z zawieszenia,

  • niedokładne prowadzenie – w czasie jazdy trzeba często korygować tor przy pomocy kierownicy.

Diagnostyki zawieszenia dokonują wyspecjalizowani mechanicy stacjonarni i mobilni, tacy jak na przykład https://mobilnymechanik.katowice.pl. Mogą oni sprawdzić auto w ramach jazdy próbnej. Wiele porządnych serwisów posiada też szarpaki i ścieżki diagnostyczne.

O czym jeszcze należy wiedzieć?

Zawieszenie odgrywa bardzo istotną rolę w pojeździe, dlatego warto pamiętać o różnych ważnych kwestiach z zakresu jego naprawy:

  • wymiana amortyzatorów i sprężyn parami,

  • wymiana całego wahacza, w przypadku uszkodzenia sworznia lub tulei,

  • gdy dojdzie do uszkodzenia amortyzatora pneumatycznego zintegrowanego ze sprężyną gazową, polegającego na wylaniu się oleju, konieczne jest dokonanie wymiany całej kolumny zawieszenia,

  • przed naprawą warto zadbać o dokładną diagnostykę na specjalistycznym sprzęcie, aby uniknąć pomyłek i niepotrzebnej wymiany sprawnych elementów.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się