Geometria kół 3D – jak jest wykonywana?

Jednym z ważniejszych parametrów w pojazdach jest odpowiednio ustawiona geometria zawieszenia. To właśnie ona definiuje zachowanie się kół samochodowych w czasie jazdy. Gdy samochód jedzie prosto, wówczas koła powinny być ustawione równolegle, tak aby poruszanie się po drodze było stabilne.

Parametry związane z geometrią zawieszenia powinny być ustawione tak, aby opory toczenia nie były zbyt duże. Jadąc po łuku, każde z kół ma do przebycia inną drogę. Pomimo różnego promienia każdego z kół, istotne jest, aby przylegały one jak największym obszarem do jezdni. Wzajemne ułożenie kół tylnych i przednich, czyli zbieżność to najważniejszy parametr geometrii. Odpowiednie kąty są ustalane przez producentów pojazdów, dlatego warto je kontrolować i korygować.

Geometria kół 3D oraz jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy

Geometrię kół w pojeździe powinno się sprawdzać przynajmniej raz w roku, w czasie przeprowadzania przeglądu. Położenie kół powinno również zostać sprawdzone po przeprowadzeniu wszelkich napraw kół, opon i części przylegających. Warto też pomyśleć o takiej kontroli po wymianie ogumienia na letnie i zimowe. Kąty ułożenia opon mogą też się zmienić po najechaniu na krawężnik, wjechaniu w dziurę, itp. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie i ustawienie geometrii wiosną. Korzystanie z samochodu z nieprawidłową geometrią może spowodować nierównomierne zużycie zawieszenia oraz opon.

Oczywiście prawidłowe ustawienie geometrii ma istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Gdy auto nie ma zapewnionej odpowiedniej przyczepności, wówczas może zachowywać się nie tak jak powinno. Częstym problemem związanym z geometrią jest trudność z utrzymaniem prostego toru jazdy. Auto w takiej sytuacji ściąga w prawo lub w lewo. Przy dużej prędkości taki stan rzeczy może prowadzić do wypadku. Nowoczesna metoda badania geometrii 3D pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Nowoczesne sprawdzanie geometrii z wykorzystaniem technologii 3D

Znaczna większość warsztatów stawia na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania. Sprzęt do sprawdzania geometrii składa się z wielu komponentów, w tym również z kamer i komputera. Pozwala to na stworzenie trójwymiarowego obrazu. Dzięki wysokiej jakości kamerom można uzyskać dane porównywane z informacjami z systemu obejmującego dziesiątki tysięcy pojazdów.

Proces sprawdzania geometrii 3D jest precyzyjny i trwa krótko. W ramach badania można również sprawdzić równoległość osi. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, można dowiedzieć się o ewentualnych wcześniejszych kolizjach. Badanie jest więc ważne w przypadku kupowania starszych pojazdów.

Warto przeprowadzać regularnie geometrię w wyspecjalizowanych warsztatach. Ma ona bowiem istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się