Rozstaw śrub i jego prawidłowy pomiar

Pomiar rozstawu śrub to czynność odgrywająca istotną rolę w przypadku dobierania nowych felg do danego samochodu. Samo pojęcie rozstawu śrub oznacza średnicę osadzenia środków otworów przeznaczonych do wkręcenia w nich śruby.

Jeśli chodzi o rozstaw śrub to istnieją pewne oznaczenia, na które warto zwracać uwagę. Przykładem może być 5 x 112. Taki symbol oznacza 5 otworów do montażu śrub, które zostały rozmieszczone na okręgu o średnicy 112 mm począwszy od środkowego otworu. Istnieją jednak firmy produkujące felgi, które stosują własne, zamienne oznaczenia. Warto więc użyć suwmiarki, aby upewnić się co do rostawu śrub w konkretnym przypadku.

Jak skutecznie zmierzyć rozstaw śrub w feldze?

Jeśli mamy do czynienia z parzystą liczbą otworów do montażu śrub, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie odległości pomiędzy środkami otworów leżących naprzeciwko siebie. Mniej doświadczone osoby powinny zdecydować się na pomiar od krawędzi zewnętrznej otworu do krawędzi wewnętrznej otworu położonego naprzeciwko. Można też zmierzyć odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami otworów, do której należy dodać średnicę jednego otworu.

Jeśli liczba otworów jest nieparzysta, wówczas należy zmierzyć średnicę otworu środkowego, średnicę otworu mocującego oraz odległość pomiędzy krawędziami tych dwóch otworów. Wartość otworu środkowego i na śrubę należy dodać do siebie, a następnie należy do tego dodać dwukrotność odległości między tymi otworami. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku nieparzystej, jak i parzystej ilości otworów.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się