Jak postępować gdy dojdzie do nagłej awarii na trasie?

Wiadomo od dawna, że długotrwała eksploatacja pojazdu jest możliwa tylko w przypadku dbania o niego. Regularne przeglądy, serwis oraz bieżące naprawy pozwalają na znaczące ograniczenie ryzyka pojawienia się nagłej awarii w terenie. Nie da się jednak uniknąć takich problemów całkowicie. Nawet perfekcyjnie zadbane auto może zostać uszkodzone w wyniku awarii wywołanej przez różne przyczyny.

Pixabay/Autor: Counselling

Oznaczanie i zabezpieczanie miejsca awarii

Pierwszą kwestią jest usunięcie pojazdu z drogi, tak aby nie stanowił on zagrożenia (o ile jest to możliwe). Jeśli samochód zostanie zatrzymany na drodze, poboczu albo chodniku, należy włączyć światła awaryjne i ustawić za pojazdem trójkąt ostrzegawczy w następującej odległości:

  • do 1 metra za samochodem na obszarze zabudowanym,

  • do około 30-50 metrów na terenie niezabudowanym,

  • do 100 metrów na autostradzie lub drodze ekspresowej.

Jeżeli w zakresie tej odległości występuje zakręt, wówczas trójkąt należy umieścić przed nim. Inni kierowcy uzyskają w ten sposób informację o utrudnieniach za zakrętem.

Samodzielna naprawa lub wsparcie fachowców

Jeśli awaria jest drobna, wówczas można spróbować samodzielnie naprawić pojazd. Nie każdy dysponuje jednak stosownymi narzędziami, częściami i umiejętnościami. O wiele lepiej jest więc wezwać mobilny serwis lub pomoc drogową.

Firmy zajmujące się pomocą drogową oferują różne drobne naprawy w terenie, dowóz paliwa i inne formy wsparcia. Opcją ostateczną jest holowanie auta do warsztatu lub w inne miejsce wyznaczone przez klienta. Mobilne serwisy, takie jak na przykład https://mobilnymechanik-poznan.pl oferują bardziej kompleksowe naprawy terenowe, dzięki którym można uniknąć konieczności holowania samochodu.

Ustawienia cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies m.in. w celu poprawienia jej dostępności, personalizacji, obsługi kont użytkowników czy aby zbierać dane, dotyczące ruchu na stronie. Klikając "Zgadzam się" potwierdzasz, że Twoja przeglądarka jest ustawiona według Twoich preferencji.

Polityka prywatności
Nie zgadzam się